Bolesna menstruacja

Bolesna menstruacja ? Nie musisz cierpieć z tego powodu.

Miesiączka, zwana też menstruacją, to fizjologiczny proces, w którym kobieta wydalana z organizmu krew i tkanki macicy. Miesiączka jest częścią cyklu menstruacyjnego, który jest kontrolowany przez układ hormonalny kobiety i trwa zwykle od 21 do 35 dni.
Podczas cyklu menstruacyjnego macica przygotowuje się do zapłodnienia i ciąży, a jeśli do niej nie dojdzie, warstwa błony śluzowej macicy, zwanej endometrium, zostaje odrzucona i wydalona z organizmu w postaci miesiączki. Proces ten może trwać od 3 do 7 dni i powtarza się co miesiąc.


Miesiączka jest naturalnym procesem fizjologicznym, który dotyczy większości kobiet w wieku rozrodczym. Jeśli kobieta doświadcza nietypowych objawów podczas miesiączki, takich jak silne bóle, nadmierne krwawienie lub problemy z regularnością cyklu, warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę tych objawów i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie. Bolesne miesiączki potrafią wywrócić plany do góry nogami i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Bóle menstruacyjne odczuwa prawie połowa kobiet, a część z nich doświadcza ich tak silnie, że nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Szacuje się, że problem dotyczy od 3 do 30% kobiet, częściej pojawia się w młodszym wieku.

Bolesna menstruacja


Bolesne miesiączki, zwane medycznie dysmenorrhea, to dolegliwość występująca u wielu kobiet podczas menstruacji. Objawia się silnymi bólami brzucha i/lub pleców, które często promieniują do innych części ciała, takich jak nogi. Mogą też towarzyszyć nudności, wymioty, zawroty głowy, biegunka, bóle głowy oraz wrażenie zmęczenia i osłabienia.
Istnieją dwa rodzaje dysmenorrheii:
• pierwotna dysmenorrhea: to dolegliwość, której przyczyną są naturalne skurcze macicy wywołane uwalnianiem prostaglandyn podczas menstruacji. Objawy pierwotnej dysmenorrheii zwykle zaczynają się w ciągu 6-12 miesięcy od pierwszej miesiączki i utrzymują się przez cały okres menstruacji.
• wtórna dysmenorrhea: to dolegliwość wywołana innymi przyczynami, takimi jak choroby ginekologiczne, np. endometrioza, mięśniaki macicy, a także infekcje lub zaburzenia hormonalne. Wtórna dysmenorrhea zwykle zaczyna się później niż pierwotna dysmenorrhea i może być bardziej intensywna.


U pacjentek, które skarżą się na bolesny przebieg menstruacji, można również zaobserwować również przyczyny anatomiczne.
Jedną z nich jest połączenie macicy z kością krzyżową przy pomocy więzadło krzyżowo- macicznego. Napięcie tego więzadła, podczas menstruacji może być przyczyną bólu w dolnej części kręgosłupa. Wiele kobiet , skarży się również na bóle w tej okolicy podczas porodu.
Kolejną przyczyną anatomiczną może być nadzgięcie kości ogonowej (występujące “samoistnie” bądź będące wynikiem upadku na kość krzyżową). W tym przypadku cała taśma tylna naszego ciała jest napięta, co może skutkować również bólami głowy.
Wiele kobiet podczas menstruacji skarży się również na zaparcia. Rozwiązani tego problemu musimy szukać również w naszej budowie anatomicznej, ponieważ kątnica ( odcinek jelita grubego ) oraz jajnik są ściśle ze sobą połączone. Zawieszone są one bowiem na krezce, czyli miejscem w którym otrzewna ścienna przechodzi w otrzewną trzewną.


W przypadku czynników anatomicznych bolesne menstruacje mogą ustąpić samoistnie. Dzieje się tak najczęściej po przebytym porodzie. U kobiet, które jeszcze nie rodziły kanał szyjki macicy może być na tyle wąski, że utrudnia przepływ krwi menstruacyjnej. W trakcie porodu siłami natury następuje jego rozciągnięcie, stąd bóle miesiączkowe mogą ulec zmniejszeniu, a nawet całkiem ustąpić.


Najważniejszym celem terapii zawsze powinno być poprawienie jakości życia pacjentki. W przebiegu leczenia stosuje się terapię manualną skupiającą się na tych partiach ciała, które są ogniskiem dolegliwości.
Nie należy też zapominać o profilaktyce, która obejmuje dietę lekkostrawną , aktywny tryb życia i ćwiczenia (szczególnie polecamy: Pilates, nordic walking, lekkie formy ruchu ), a także zaprzestanie palenia.