Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

Cierpisz z powodu rwy kulszowej ?
Ten wpis może Cię zainteresować .

Poniżej podam definicję rwy kulszowej oraz jakie są dostępne metody leczenia rwy kulszowej

Co to jest rwa kulszowa ?

Rwa kulszowa znana jest również jako ischialgia. To zespół bólowy wywodzący się najczęściej
z dolnej części kręgosłupa, w którym dolegliwości bólowe mogą promieniować w zakresie od pośladka przez tylną powierzchnię uda i podudzia aż do stopy. Rwa kulszowa jest spowodowana uciskiem wywieranym na przebiegu nerwu kulszowego (największego nerwu obwodowego człowieka) lub tworzących go nerwów rdzeniowych (odchodzących od rdzenia kręgowego na pograniczu lędźwiowo-krzyżowym).

Objawy rwy kulszowej


Objawy rwy kulszowej mogą narastać stopniowo lub pojawić się nagle. Typowym objawem dla tego schorzenia jest ból okolicy lędźwiowej, który promieniuje do kończyn dolnych. Ból nasila się przy pochylaniu się i unoszeniu nogi w pozycji leżącej na plecach (objaw Lasègue’a). Towarzyszyć mu mogą drętwienia, zaburzenia czucia, parestezje ( niewłaściwe odczuwanie bodźców w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, objawiają się pieczeniem, kłuciem, mrowieniem) kończyn dolnych, uczucie zmniejszenia siły mięśniowej. Występujące w rwie kulszowej nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych wiąże się z ograniczeniem ruchomości kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. W ciężkich przypadkach u chorych na rwę kulszową może dojść do zaburzeń poruszania się czy mikcji i defekacji.
Ze względu na czas trwania rwę kulszową można podzielić na ostrą (krótkoterminową), która trwa od 3 do nawet 10 tygodni, oraz przewlekłą (długoterminową) – zazwyczaj trwa ona więcej niż kilkanaście tygodni.

Poniżej znajduje się podsumowanie aktualnych wytycznych.

  1. Operacje
    Operacje są wskazane bardzo rzadko. Wskazanie to operacji to m.in.nietrzymanie moczu i/lub kału oraz brak czucia w okolicy krocza.
    Zdecydowana większość osób cierpiących z powodu rwy kulszowej nie będzie potrzebować operacji. Zabiegi operacyjne bardzo szybko likwidują ból, ale po roku ich efekt jest taki sam jak leczenia zachowawczego (edukacja + aktywność ruchowa).
  2. Leki

Lekami często przepisywanymi osobom z bólem korzeniowym są pregabalina i gabapentyna.
Są to jednak leki, które zostały stworzone do wspomagania terapii bólu neuropatycznego. Problem polega na tym, że rwa kulszowa nie jest „czystym” bólem neuropatycznym.
A rwa kulszowa to nie jest typowy ból neuropatyczny, ponieważ zawiera również elementy ucisku mechanicznego, niedokrwienia, itd.
Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że gabapentynoidy działają na ból korzeniowy.
Przepisywane są również leki przeciwzapalne, a przy bardzo silnym bólu opioidy i leki rozluźniające mięśnie szkieletowe (zwłaszcza mięśnie przykręgosłupowe). Wspomagająco stosowane są również leki o działaniu miejscowym (maści, żele, kremy, aerozole, plastry) oraz zastrzyki.

  1. Zastrzyki sterydowe
    Ostatnie badania pokazują, że zastrzyki są tak samo skuteczne jak zabieg chirurgiczny. Dodatkowym plusem jest to, że są tańsze, niosą mniejsze ryzyko powikłań i są szybciej i łatwiej dostępne.
  2. Ruch
    Przy długo utrzymującym się bólu, nerwy mogą stać się wrażliwe na ruch. Nie oznacza to jednak, że są coraz bardziej uszkodzone.
    Tak naprawdę aktywność fizyczna jest główną formą terapii rwy kulszowej. Pomaga ona zmniejszyć stan zapalny oraz poprawia mobilność nerwów obwodowych.
    W przypadku rwy kulszowej terapia poprzez ruch powinna zawierać elementy, które będą poprawiały drenaż płynów w obrębie korzenia nerwowego. Będą to aktywności zawierające delikatny mix rotacji oraz zgięć i wyprostów.
    Ruch należy sobie dawkować. Pamiętajmy , że formą ruchu jest również spacer. Forma ruchu w rwie kulszowej powinna być przez nas lubiana- to spowoduje , że będziemy w tym systematyczni.
    Ćwiczenia w rwie kulszowej nie powinny być skomplikowane. A wręcz muszą być proste.
    Nawet w przypadku ostrego bólu spowodowanego rwą, nerw kulszowy musi się ruszać. Wynika to z faktu, że nerwy są bardzo wrażliwe na problemy z krążeniem. Ruch jest właśnie tym co wspomaga transport substancji odżywczych z krwią.
    W klasycznej fizjoterapii wykonuje się ćwiczenia mięśni pośladkowych, brzucha, kończyn dolnych, grzbietu, czynne, korekcyjne, w wodzie, czynne z oporem pasa barkowego i kończyn górnych

Podsumowując


To co jest dla nas wszystkich najważniejsze , to fakt że ponad 80% osób wyzdrowieje samoistnie do 6 tygodni. To mówią nam badania prowadzone od wielu lat.
Nerw kulszowy u zdrowej osoby jest bardzo mobilny. Potrafi się przemieścić nawet o kilka milimetrów. U osób z bólem pojawia się ograniczenie aktywności fizycznej, co wytwarza błędne koło bólu. Dlatego tak ważny jest ruch.
Formy ruchu mają być przyjemne i stopniowane bardzo ostrożnie.

rwa 2 - Fizjoterapeuta Kalisz Cennik, Rehabilitacja Kalisz prywatnie, Fizjoterapeuta dziecięcy Kalisz, uslugi masażu relaksasacyjnoterapeutyczny kobidomasaż sprzętowy, fizjoterapeuta z kalisza, najlepszego dla siebie, zadbasz o swoje zdrowie
Rwa kulszowa.